Demir Turgut’un Günlükleri

Yukarıdaki muhteşem fotoğraf sevgili ağabeyimiz Seyhun Binzet‘in arşivinden… Turgut ailesinin üyelerini bir arada gösteren resimde sağda Asım Turgut ile eşi Letta Turgut hanımefendiyi ve yanlarında çocukları Demir Turgut ile Leyla Asım Turgut’u görüyorsunuz. Birazdan aşağıda göreceğiniz Demir Turgut’un günlükleri de yine Seyhun ağabey sayesinde İstanbul Yelken Kulübü‘nden tarihe armağan ediliyor.

Tarih yazımına Balkan Savaşı’ndan hemen önce söylediği rivayet edilen “Balkanlardan dinim kadar eminim” (ya da diğer bir versiyonuyla “Bu memleketin atisinden dinim kadar eminim”) sözüyle geçen Dışişleri Bakanı Asım Bey’in ilginç kişiliği ve hayatı bir yana, Demir Turgut ve Leyla Asım Turgut da Türk spor tarihine damga vurmuş iki isim olarak göze çarpıyorlar.

Gelelim konumuza…

2008-2012 yılları arasında İstanbul Yelken Kulübü Başkanlığı yapan Seyhun Binzet ağabeyimiz, Demir Turgut’un tuttuğu günlüklerin kulüp arşivinde muhafaza edildiğini söylediğinde çok heyecanlandık. Dijital hale getirip tarihe kazandırmamıza müsaade ettiğinde ise yerimizde duramadık desek abartmış olmayız.

“İçinde ne var ki bu kadar heyecanlandınız?” diye düşünmekte haklısınız. Bilmiyoruz. Şimdilik aramızda Almanca okuyabilen pek fazla kişi yok. Fakat bu kadar düzenli bir şekilde tutulan (neredeyse asırlık) bir günlüğün içeriği kadar, bugüne ulaşmış olması da mühim diye düşünüyoruz.

Bir şeyin anlaşılabilmesi için önce araştırmacılara açılması gerek, değil mi?

Seyhun Binzet ağabeyimize ve İstanbul Yelken Kulübü yetkililerine sonsuz teşekkürlerimizle…

“Devamı gelecek” diyor ve sizleri Demir Turgut’un 1931 günlüğü ile başbaşa bırakıyoruz. PDF linkini aşağıda bulabilirsiniz.

Türk Spor Tarihi Araştırmaları Derneği


Demir Turgut'un Günlükleri

Demir Turgut’un 1931 Günlüğü (PDF)

“Demir Turgut’un Günlükleri” üzerine bir yorum

  1. Almanca yardıma ihtiyacınız olursa memnuniyetle yardımcı olurum. Ayrıca Akın Spor 1927 adlı facebook sayfamda Bursa spor tarihi ile resim ve belgeler koyuyorum . Rahmetli babam 1936 larda Taksim stadında futbol oynayan tanınmış biriydi ve sonraları Akınspor ve Fenerbahçe de oynadı.

    Cevapla

Yorum yapın

%d blogcu bunu beğendi: