Fransızlarla İlk Milli Maç

3 Ağustos 1922 tarihli Hakimiyet-i Milliye gazetesinde çok ilginç bir habere rastladık… Görünüşe göre, Fransızlarla ilk milli maç Tarsus’ta yapılmış!

Türk futbol tarihinin (daha önce hiç olmadığı kadar) hararetle tartışıldığı bugünlerde, özellikle bu tarihin ilk çeyrek yüz yılına dair belgeleri hepsiden fazla önemsiyoruz.

Dolayısıyla Büyük Taaruz’dan pek kısa bir zaman önce yapılan bu maçın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. “Türkiye Futbol Federasyonu ve Millî Takımlar keşke her sene yıl dönümünde bazı etkinlikler gerçekleştirse” demekten de kendimizi alamıyoruz. Şüphesiz kurumun kıymetli başkanı ve yöneticileri, bu hassasiyete iştirak edeceklerdir.

Spor Tarihi Araştırmaları Derneği

Anadolu’da Spor

İki haftadan beri beklenmekte olan Türk ve Fransız takımları arasındaki futbol maçı dün akşam saat beşi kırk geçe Tarsus yolundaki meydanda icra edildi.

Oyun pek heyecanlı bir surette devam ve seyirciler tarafından aynı heyecanla takip edildi. Gençlerimizin az bir zamanda gösterdiği muvaffakıyet takdir ve tebrike şayandır.

Oyunu müteakip Türk takımı oyun elbiseleriyle millî marşlar teganni ederek şehre gelmişler ve her taraftan “Yaşa!” sedalarıyla alkışlanmışlardır.

3 Ağustos 1922 | Hakimiyet-i Milliye Gazetesi (Yeni Adana’dan)
Fransızlarla İlk Milli Maç
Fransızlarla İlk Milli Maç (Milli Kütüphane Arşivi)

Yorum yapın

%d blogcu bunu beğendi: